Donate

Grand Award

2nd Place
4-CH26

Sustainable Hair Gel

Chemical and Material Sciences
Torrin Potter

Grade:
4
Teacher:
Olsen Hancock

"I made different types of hair gel to figure out if we can save money and use sustainable and reusable products. My mom spends almost $20 for 8oz of hair gel a month for our curly hair and it comes in a plastic jar. I wanted to see if we could make our own at a cheaper price and keep in glass jars. I made 2 types (gelatin and flax seed); the gelatin ended up being the better hair gel than even the store bought gel. It cost us a total of $2.45 to make 13oz of gelatin hair gel and $2.27 to make 13oz of flax seed hair gel; we will save a lot of money making our own hair gel to keep in glass jars instead of purchasing a plastic container that comes in a larger package. It also helps the environment because we used sustainable products to make the hair gel."


Project presentation

View Project Presentation file

Leave a comment (comments will be released after judging)

Your email address will not be published.